Podsumowanie 1. kolejki Pepsi-deildin 2017

Dodane przez: INP Czas czytania: 5 min.
KR - Víkingur w małych derbach stolicy 2017, fot. Fótbolti.net - Hafliði Breiðfjörð

Za nami 1. kolejka ligowa Pepsi-deildin, która stanęła pod znakiem brzydkiej pogody, porywistego wiatru oraz dwóch niespodzianek. Najskuteczniejszą grą wykazał się mistrz Islandii oraz… beniaminek ekstraklasy – zwycięzca jej zaplecza z poprzedniego roku.

Liga rozpoczęła się w tym roku dwoma równoległymi spotkaniami w Akranes i Vestmannaeyjar. Oczy wielu Polaków były przede wszystkim zwrócone na mecz ÍA mierzące się z FH. Swój debiut w islandzkiej ekstraklasie zaliczył Robert Menzel oraz Patryk Stefański. Pierwsza połowa była bardzo obiecująca dla gospodarzy, którzy po 33. minutach gry prowadzili niespodziewanie 2:1. W drugiej połowie musieli jednak uznać wyższość mistrzów Islandii – przegrywając ostatecznie 2:4. Szkocki napastnik grający dla FH Hafnarfjörður – Steven Lennon śpiewająco rozpoczął te rozgrywki zdobywając na wyjeździe hattricka. Robert Menzel zagrał całe spotkanie, zaś Patryk Stefański został zdjęty w 66. minucie meczu. Rywalizację w Akranes obejrzało prawie 800 osób. W drugim meczu po bezbarwnej grze ÍBV zremisował z Fjölnirem 0:0. Gospodarzy z Vestmannaeyjar można pochwalić jedynie za utrzymanie wyniku – grając w dziesiątkę już od 15. minuty spotkania. Jeszcze tego samego dnia wieczorem mogliśmy obejrzeć kolejny polski akcent w Pepsi-deildin. Znany już wszystkim doświadczony polski obrońca stał ze swoją drużyną przed ciężkim zadaniem wywiezienia jednego punktu ze stolicy Islandii, gdzie jego Vikingur Ólafsvík mierzył się z Valurem. Ekipie z Ólafsvíku nie udało się jednak wywieźć z Reykjaviku żadnego punktu i przegrali po całkiem równej grze 0:2. Nazajutrz czekało na kibiców ciekawe widowisko, w którym uczestniczyła silna drużyna ekstraklasy – Breiðablik oraz beniaminek z północy kraju – KA Akureyri. Dla drużyny z Akureyri był to mecz tym bardziej szczególny, gdyż jego fani czekali na powrót swojego zespołu do najwyższej klasy rozgrywkowej w kraju aż 13 lat. Zgodnie z zapowiedziami przed sezonem – KA ma w tym roku być ekipą pewną siebie o sporych umiejętnościach i sugerowanie się wyłącznie tym, że jest to nowa drużyna Pepsi-deildin jest błędne. To też pokazał pierwszy mecz, gdzie Breiðablik uległ sensacyjnie aż 1:3 drużynie z północy Islandii. W poniedziałek mieliśmy okazję obejrzeć również małe derby Reykjaviku, jak i próbkę umiejętności drugiego z beniaminków islandzkiej ekstraklasy. KR Reykjavík nie będzie miło wspominał swojego pierwszego meczu w sezonie. Jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w Islandii i pretendenci do tytułu mistrzowskiego w 2017 roku przegrali u siebie ze stołecznym Víkingurem 1:2. Było to spotkanie z największą frekwencją w 1. kolejce ligowej, gdyż mecz obejrzało ponad 1400 osób. W ostatnim meczu 1. kolejki Pepsi-deildin zespół Grindavík zremisował na własnym terenie ze słynnym Stjarnan 2:2. Polski bramkarz Maciej Majewski obejrzał całe spotkanie z ławki rezerwowych.

Ad image

W następnej kolejce szczególnie obiecująco zapowiada się mecz FH – KA. Mistrzowie ekstraklasy i pierwszej ligi skrzyżują się ze sobą już na samym wstępie sezonu ligowego. Drużyna z Hafnarfjörður z pewnością nie podchodzi do tego spotkania z dużym luzem i przesadzoną pewnością siebie. Przykład Breiðabliku Kópavogur pokazał, że KA stać na bardzo ambitną walkę na boisku, a napastnicy tego klubu są w stanie pokonać nawet takiego bramkarza, jak weteran ligi Gunnleifur Vignir Gunnleifsson. Polskie akcenty zobaczymy w ponownie w Akranes, gdzie ÍA zmierzy się tym razem z Valurem. Víkingur Ólafsvik (Tomasz Łuba) podejmie u siebie KR, a Grindavík (Maciej Majewski) pojedzie do Reykjaviku na mecz z tamtejszymi „Víkingar”.

ÍA Akranes 2 – 4 FH Hafnarfjörður
0-1 Steven Lennon (’15)
1-1 Tryggvi Hrafn Haraldsson (’28)
2-1 Tryggvi Hrafn Haraldsson (’33)
2-2 Steven Lennon (’35)
2-3 Kristján Flóki Finnbogason (’66)
2-4 Steven Lennon (’78)