Goðafoss – Wodospad Bogów

Okres wakacyjny w Islandii trwa i we współpracy z pisarką Panią Janiną Szymkiewicz, która wydała książkę o Islandii...

5765

Okres wakacyjny w Islandii trwa i we współpracy z pisarką Panią Janiną Szymkiewicz, która wydała książkę o Islandii pt. “Islandia jak z bajki” zachęcamy was do podróżowania po wyspie.

Specjalnie dla czytelników Iceland News Polska, Pani Janina przygotowała serię artykułów poświęconych ciekawym miejscom, które po prostu trzeba zobaczyć. Dziś pierwsza część Magii północnej Islandii pt. Goðafoss – Wodospad Bogów. Zachęcamy do czytania i dzielenia się swoimi przeżyciami oraz doświadczeniami.

Z miasta Akureyri wyruszyliśmy wcześnie rano i jedziemy wzdłuż wschodniego brzegu fiordu Eyjafjörður, w kierunku wodospadu Goðafoss i jeziora Mývatn. Błękitne wody zatoki połyskują w słońcu, w naszym aucie włączona klimatyzacja, na zewnątrz gorące, letnie popołudnie.

Goðafoss – Wodospad Bogów nazywany najpiękniejszym spośród wielu wodospadów na rzece Skjálfandafljót, czyli drżącej rzece. Ma 12 metrów wysokości oraz 30 metrów szerokości. Swoją nazwę zawdzięcza doniosłemu wydarzeniu w historii Islandii, kiedy to w roku 1000 islandzki parlament Alþingi, obradujący w dolinie Þingvellir, zdecydował o przyjęciu chrześcijaństwa przez Islandczyków. Zanim doszło do podjęcia tej decyzji, parlament był podzielony na dwie rywalizujące i walczące ze sobą frakcje, a krewcy wikingowie dochodzili swych racji, najczęściej dobywając miecza, urządzając masowe rzezie w imię zemsty i własnego honoru. Do pierwszej frakcji należeli wierni starym, skandynawskim bogom konserwatywni poganie. Natomiast do drugiej ci, dla których lepszym dla Islandii było przyłączenie się do chrześcijańskiej Europy. Dwie wrogo do siebie nastawione grupy przybyły na posiedzenie parlamentu w dolinie Þingvellir. Nie mogąc dojść do porozumienia zwróciły się o pomoc do głosiciela prawa i kapłana Þorgeira Þorkelssona Ljósvetningagoði. Pomimo, że był poganinem, miał status przywódcy i osoby uprawnionej do podejmowania i wydawania decyzji. Po głębokim zastanowieniu się, wspiął się na „skałę prawa” (skała, gdzie naczelnicy rodów ustanawiali pierwsze prawa i zbierały się sądy), wygłosił do wszystkich zebranych płomienną mowę i w ten sposób przyczynił się do przyjęcia chrześcijaństwa przez mieszkańców Islandii.

Kiedy wrócił do domu z obrad parlamentu, a według starych sag mieszkał niedaleko obecnego wodospadu Goðafoss – wziął do ręki wszystkie statuetki pogańskich bogów, które posiadał, i wrzucił je do kipiącego nurtu wodospadu, wypowiadając następujące słowa: „nie będziemy modlić się i oddawać czci boskiej pogańskim bogom, ale będziemy wierni i oddani jasnemu Chrystusowi“. Do dzisiaj wodospad nosi nazwę Goðafoss, co w tłumaczeniu z języka islandzkiego znaczy – Wodospad Bogów. Stoimy na skarpie nad przepaścią, a pod naszymi nogami rwie niespokojna rzeka i słychać huk potężnego wodospadu, gdzie mieszkają pogańscy bogowie. Pośpiesznie wycofujemy się ze skarpy i ruszamy w dalszą drogę.

Opublikowany w: