Remis i przegrana na koniec eliminacji

Dodane przez: INP Czas czytania: 3 min.

Choć Islandczycy rozegrali w klasowym stylu eliminacje i awansowali na Euro 2016, to ostatnie dwa mecze, które już nie miały większej stawki – zremisowali i przegrali. Z kim mogą zagrać we Francji?

W sobotę podopieczni Larsa Lagerbacka zmierzyli się z Łotwą. Od samego początku dyktowali na boisku warunki gry, szybko strzelili bramkę i wydawać się mogło, że w tym meczu padnie rekordowo wiele goli. Do przerwy było 2:0, jednak później sytuacja na boisku kompletnie się zmieniła. Gole zdobywały ikony obecnej kadry – Kolbeinn Sigþórsson oraz Gylfi Þór Sigurðsson. W drugiej części spotkani gospodarze odpuścili, zagrali dużo luźniej i w ten sposób roztrwonili zwycięstwo do remisu wynikiem 2:2. Islandczycy mieli we wtorek jeszcze jeden mecz do „odbębnienia”. Daleka podróż do Turcji miała zaważyć o tym, czy w barażach lub bezpośrednim awansie zobaczymy Holandię, czy właśnie goszczących na swoim terenie Turków. Potyczka miała również zaważyć o tym, kto zostanie liderem grupy. Islandia rozpoczęła ten mecz bardzo dobrze, przez pierwsze kilkanaście minut przeważając. Z biegiem minut obraz gry się zmieniał. Później Islandia musiała skupić się na grze defensywnej. W 78. minucie spotkania czerwoną kartkę ujrzał Gökhan Töre, a więc Turcja kończyła mecz w dziesiątkę. Ambitny zespół pod wodzą Faitha Terima walczył jednak wciąż o zwycięstwo i mimo ubytku w składzie to się im udało. Turcja wygrała ostatecznie 1:0 po golu Selcuka Inana.

Ad image

Islandia kończy te eliminacje na drugim miejscu z najlepszą różnicą bramkową i najmniejszą ilością straconych goli. Można rzec, że Islandczycy są wielkimi wygranymi tych eliminacji. Udział w Mistrzostwach Europy będzie ich debiutem. Piłkarscy „wikingowie” nigdy nie uczestniczyli w tak dużej imprezie sportowej. Losowanie grup finałowych Euro 2016 odbędzie się 12 grudnia w Paryżu. Islandię przydzielono póki co do ostatniego – czwartego koszyka. Oznacza to, iż jest możliwość, aby trafiła do grupy razem z Polską, która wrzucona została do trzeciego koszyka. Oczywiście do zakończenia meczów barażowych skład koszyków może się zmienić.

Koszyk 1: Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia, Portugalia, Belgia.
Koszyk 2: Włochy, Rosja, Szwajcaria, Austria, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina (baraże).
Koszyk 3: Ukraina (baraże), Czechy, Szwecja (baraże), Polska, Rumunia, Słowacja.
Koszyk 4: Węgry (baraże), Dania (baraże), Turcja, Irlandia (baraże), Norwegia (baraże), Słowenia (baraże), Islandia, Walia, Albania, Irlandia Północna.